Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nı Kazananlar Ödüllerini Aldı

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kara Surları Koruma Alanı’ndaki Topkapı Kaleiçi Meydanı’nın tarihi ve kültürel değerini ortaya çıkarmak ve yeniden kente kazandırmak için düzenlenen İstanbul Kara Surları Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nın kazananları düzenlenen törenle ödüllerini aldı.
Ocak ayında başvuruları alınmaya başlayan yarışmada 20 proje yarıştı. Uygulanmaya hak kazanan proje hayata geçirildiğinde Fatih’in tarihi ve kültürel birikimi yarına aktarılacak. Proje ile UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Topkapı Kaleiçi Meydanı’nın günlük hayata daha fazla kazandırılması ve tarihi birikimini koruması hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında Karasurları Millet Bahçesi de ilçeye kazandırılacak. Birinci seçilen ve mevcuttaki otobüs duraklarının kaldırılıp yerine meydan, etkinlik alanı, çay bahçesi ve şehir terasları yapılması projeleriyle Mimar Batu Kepekçioğlu ve ekibine 125 bin liralık ödül takdim edildi.

“YENİ MEYDANIMIZI KENT HAFIZASINA KAZANDIRACAĞIZ”
Ödül töreninde konuşan Başkan M. Ergün Turan, “Şehir, bir eliyle geçmişe sımsıkı tutunurken diğer eliyle yeni tasarımlara uzanmalı; geleceğini inşa etmelidir. Meydan diyeceğiniz yer; algılanabilir olmalı. Gerçekten bu meydan gerçekleştiğinde inanıyorum ki İstanbul’daki en keyifli meydanlardan biri olacak. Topkapı Kaleiçi Meydanı’nı kent hafızasına yeni bir kent meydanı, sosyo kültürel bir alan olarak kazandırmak için ben ve ekip arkadaşlarım gayret göstereceğiz” dedi.
Birinci olan Mimar Batu Kepekçioğlu ise yarışmanın kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Tarihi yarımadada böyle bir alanın hakkını verebildiğimizi düşünüyorum ama insan öyle bir yerde o garajı gördükçe gerçekten çok üzülüyor. Umarım projemiz gerçekleşir” dedi.

keyboard_arrow_up