‘Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yeni Nesil Ulaşım Projesi 2023’ün İlk Çeyreğinde Tamamlanacak’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve beraberindeki heyet Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi kapsamındaki şantiyeyi ziyaret ederek projede gelinen aşama hakkında bilgi aldı.

Fatih Belediyesi’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte yapımına devam ettiği, İstanbul için son derece önemli olan, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı yeni nesil ulaşım projesinde çalışmalar hızla devam ediyor.

‘Proje 2023’ün İlk Çeyreğinde Tamamlanacak’

İstanbul’a önemli bir eser daha kazandırmanın gurur ve mutluluğunu birlikte yaşadıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, projeyi Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunacaklarını belirtti.

‘Bu Proje ile İstanbul Halkına Hızlı, Rahat, Çevreci Ve Hibrit Bir Ulaşım İmkanı Sağlayacağız’

Bakan Karaismailoğlu ‘Yeni Nesil Ulaşım Projesi, Marmaray ile entegre bir proje olup 8 durağı vardır. Bu kapsamda, mevcut haliyle Sirkeci-Kazlıçeşme arasında atıl şekilde duran 8,3 kilometrelik hat üzerinde iyileştirme ve yeni düzenlemeleri yapmaktayız. Bu yeni konseptte, güzergah hem demir yolu ve hem de yürüyüş kulvarı olacak. Yani çevreci bir demir yolu hattından bahsetmekteyiz. Proje kapsamında, 7,3 kilometrelik yaya yolu, 6,3 kilometrelik bisiklet yolu, 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanı, 74 bin metrekare yeni yeşil alan, 6 bin metrekare kapalı sosyal ve kültürel mekan, 9 yaya alt geçidi, 3 yaya üst geçidi, 1 kara yolu üst geçidi, 12 kara yolu alt geçidi ve 2 de taşınacak yaya üst geçidi yer alıyor.

Bu proje ile İstanbul halkına hızlı, rahat, çevreci ve hibrit bir ulaşım imkanının yanında bisiklet ve scooter kullanım alanları ile birlikte spor ve gezinti alanları da sunacağız.’ dedi.

‘Turizm İçin Önemli Bir Destinasyon Olacak’

Fatih Belediye Başkanı M . Ergün Turan ise ‘Bu proje, İstanbul ve Fatih için çok önemli bir rekreasyon alanı, bir sosyalleşme alanı, turizm için önemli bir destinasyon olacak.’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, Fatih Belediye Başkanı Turan ve beraberindeki heyet, Yedikule’den Sirkeci’ye kadar yürüyerek yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

keyboard_arrow_up