“Fatih’in Genç Projeleri” Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın Teşrifleriyle Açıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Fatih Belediyesi’nin yaklaşık 2 yıl gibi kısa bir sürede ilçede gençlere yönelik eğitim ve spor alanında hayata geçirdiği projelerin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Fatih Belediyesi’nin 13 kütüphane, 5 spor merkezi, 3 spor salonu, akademi merkezi, bilim merkezi, halka açık bahçe ve kültürel mirasın korunması için projelerin geliştirildiği Zeyrek Akademi olmak üzere ilçeye kazandırdığı “Fatih’in Genç Projeleri” Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle düzenlenen özel bir törenle resmi olarak açıldı. Hayata geçen projelerle Fatih; ikisi çocuk kütüphanesi olmak üzere toplam 13 kütüphane, eğitim ve spor merkezleriyle her ay yaklaşık 140 bin gencin ortak buluşma noktası olmayı başardı.

Açılış programını onurlandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; 13 kütüphane ve spor merkezini ilçeye kazandıran Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan ve ekibini tebrik ederek; “13 kütüphane ile gençlik ve spor merkezlerinden her ay 120 binin üzerinde öğrencinin faydalanması, gençlerimizin buraları yoğun olarak kullanması mutluluk verici.  Zeyrek Akademi bünyesinde Osmanlı Türkçesi’nden minyatür okumalarına kadar geniş yelpazede eğitim imkânı sunulması, Medrese Davutpaşa’da yüksek lisans ve doktora öğrencilerine çalışma mekânı ve tez desteği verilmesi Bilim Fatih’ten şimdiye kadar 33 bin öğrencinin faydalanması, gençlerin ufuk açan faaliyetler içinde bulunması takdire şayan işlerin bir sonucu. Bizim gençliğimizde maalesef böyle imkânlar yoktu. Nerede bulursak orada okumaya ve çalışmaya gayret ediyorduk. Bir de ideolojik çatışmaların sebep olduğu huzursuz ortam vardı. Buna rağmen tarihi ve kültürüyle ülkemizi medeniyetimizi anlamaya çalışan bir gayretin içindeydim. Sizler maddi altyapı teknolojik imkânlar bakımından çok şanslısınız ancak bu imkânların aynı zamanda dikkatinizi dağıtma işinizi zorlaştırdığı da gerçektir. İnternet medyası doğru kararında kullanılmazsa adeta bataklık gibi içine çekeni yutan tehdidi içinde barındırıyor. Genel olarak internet mecraları özellikle sosyal medya alanına ciddi düzenlemeler yapılmaya başlamıştır. Bizde vatandaşlarımızı ve gençlerimizin geleceğini korumak için bu çalışmalara başladık.

“KARŞILIKLI SOHBETİN GETİRDİĞİ SOSYALLEŞMEYİ İHMAL ETMEYİN”

Dijital mecralar ne kadar yaygınlaşsa da bir kitabın içindeki dünyanın yerini tutamaz, tutmamalı. Gençlerimizden internete sosyal medyadan istifade ederken gerçek hayattan kopmamalarını istiyoruz. Spora her gün mutlaka düzenli olarak vakit ayırın demli bir çay veya kahve eşliğinde yapılan karşılıklı sohbetin getirdiği sosyalleşmeyi asla ihmal etmeyin. Yakın şehirlerinden başlayarak ülkemizi, mümkünse dünyada farklı yerler görmek kültürler keşfetmeye gayret edin. Fatih belediyemizin kütüphaneleri gençlik merkezleri spor salonlarının bir kez daha başta Fatih’imiz olmak üzere tüm İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyor, Belediye Başkanımız Mehmet Ergün Turan ve ekibini tekrar tebrik ediyorum.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan açılış programındaki konuşmasında şunları söyledi:  “Sıcak bir yuva konforunda donattığımız kütüphane sayımız iki yıl gibi bir sürede 13’ü buldu. Şu an programımızı gerçekleştirdiğimiz Fatih Merkez Kütüphanemiz 400 kişi kapasitesiyle İstanbul’un en yüksek kapasiteli kütüphanelerinden. Kütüphanelerimiz toplamda 1800 kişi ve 150 bin kitap kapasitelidir. Kütüphanelerimize bir ayda gelen öğrenci sayısı 120 binin üzerinde. ‘Suriçi Kart’ sahibi öğrenci sayımız ise 68 bin 800. Huzurlu ortamıyla, konforuyla, marka değeri yüksek, ideal bir kütüphane modeli oluşturduğumuza inanıyorum. İçinde bulunduğumuz belediye hizmet binasından günlük ortalama 800 vatandaşımız faydalanıyordu. Yeni bir bakış açısıyla, hiçbir kiralama yapmadan burada Merkez Kütüphanemizi tesis ettik. 7/24 hizmet veren kütüphanemizde günlük ortalama 1800 gencimizi ağırlıyoruz. Doğru yolda olduğumuzu gençlerin gülen gözlerinden, anne-babaların sitayiş dolu mesajlarından okudukça mutlu oluyoruz. Teşrifleriyle programımızı onurlandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza, desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyor, ülkemiz ve yarınlarımız için hayal kuran gençlerimizi sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşmaların ardından Cerrahpaşa Kütüphanesi ve Medrese Davutpaşa’ya canlı bağlanarak her bir mekândaki gençlerle birlikte açılış kurdelesini kesti.

 

keyboard_arrow_up