Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Çalıştayı Başladı

Sürdürülebilir kentler oluşturmak amacıyla Fatih’te uygulanan ve planlanan projelerinin istişare edileceği ve 2 gün sürecek olan eğitim programı Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın da katılımıyla başladı.

Fatih ilçemizi daha yaşanabilir ve erişilebilir hale getirecek çalışmalara katkıda bulunmak ve sürekli değişen, dönüşen bir sürecin içinde kurumların yeni ihtiyaç ve beklentilere cevap verebilmeleri, kendilerini daima canlı tutmalarını sağlamak üzere Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yerel İzleme Eğitimi programı başladı. Programın açılışını yapan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın eğitimin konusu olacağını söyleyerek, “Türkiye’nin de imzacısı olduğu bu gündem, 17 başlık altında, 2030’a kadar tüm dünyanın ortak gayretine ihtiyaç duyulan alanları tanımlıyor. İklim değişikliği ile mücadele, eşitsizliklerin azaltılması, açlık ve yoksullukla mücadele gibi aslında etkisini gözlemlemek için bir sınır çizemediğimiz ve aynı şekilde çözümü için de tek bir adres gösteremediğimiz konular için tüm dünyayı harekete davet eden bir gündemden bahsediyoruz. Bu 17 Küresel Amaç, ilan edildiği 2015 yılından itibaren farklı platformlarda sıklıkla dile getirildi ve ciddi bir farkındalık oluşturuldu. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik yereldeki ilerlemeyi gösteren bu eğitim çalışması ile temellerini attığımız üzere, Fatih ilçesinin de 2022’de küresel raporlama platformlarında yer alması için gayret göstereceğiz. Yürütülecek bu çalışma ile aynı zamanda belediyenin yerel, ulusal ve uluslararası düzeydeki iş birlikleri daha da güçlenecek ve belediye hizmetlerinin planlaması için gerekli olan mevcut durumun görülmesi için önemli bir fırsat sunacak” dedi.
PROJELERİMİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA AMAÇLARIYLA EŞLEŞMESİNİ ÖNEMSİYORUZ
Programın devamında söz alan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Sürdürülebilir Kalkınma gibi, belediyecilik çalışmalarımız açısından oldukça önemli bir kavramın masaya yatırıldığı, değerlendirildiği bu çalıştayın, Fatih başta olmak üzere İstanbul için hayırlara vesile olmasını diledi. Başkan Turan, konuşmasının devamında; “Belediye olarak kentsel altyapı hizmetlerinden çevre koruma çalışmalarına, atık toplama ve geri dönüşümden sağlık hizmetlerine, eğitimden sosyal yardımlara birçok alanda mahalli müşterek ihtiyaçları karşılayacak ekonomik, sosyal ve çevresel hizmetleri sunmakta, bunlara yönelik yatırımlar yapmaktayız. İklim değişikliği, yoksullukla mücadele, göç gibi çerçevesi daha geniş sorunların çözümü içinde sahip olduğumuz imkânlarla önemli bir paydaş olduğumuzu düşünüyorum. Yatırım ve projelerimizin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla eşleştirilmesini son derece önemsiyoruz, standartlaşmış belediyecilik anlayışının dışında, yeni bir vizyon, söylem geliştirme imkânı doğacağına inanıyorum. Bu süreçte bize destek verecek olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’na, Marmara Belediyeler Birliği’ne ve Danışmanlar Kurulu’ndaki hocalarımıza şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

keyboard_arrow_up