Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı Tanıtım Toplantısı Sirkeci Garı’nda Gerçekleşti

Sirkeci – Kazlıçeşme yeni nesil raylı sistem hattı tanıtım toplantısı Sirkeci Garı’nda gerçekleşti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın da katılımıyla tanıtımı yapılan yeni hattın 8 istasyonu da Fatih’te yer alıyor.

Fatih sınırları içerisinde hizmet verecek olan yeni hattın Sirkeci-Cankurtaran-Kumkapı-Yenikapı-Cerrahpaşa-Kocamustafapaşa-Yedikule-Kazlıçeşme istasyonlarından oluşacağını ve Fatih Belediyesi’nin de destekleriyle yürütüleceğini kaydeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Tarihi Yarımada Fatih; emeğe, üretime, alın terine ev sahipliği yapar. İstanbullular için de yabancı misafirlerimiz için de bir kesişim ve buluşma noktasıdır. Fatih Sultan Mehmed Han’ın bizlere emanetidir. Bu nedenle biz de Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistem hattını bir ulaşım projesi olmasının çok ötesinde planladık. Hükümetlerimiz döneminde tüm ulaşım modlarında Türkiye’yi bölgesinde lider, dünyada etkin, bir geçiş ve bağlantı noktası hâline getirdik. İstanbul’da da 7 hatta raylı sistem yapım çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Bunlar:
• Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp- İstanbul Havalimanı Metrosu,
• Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu,
• Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu,
• Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar (Kirazlı)Metrosu,
• Başakşehir-Çam Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metrosu,
• Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Metrosu ve
• Bugün lansmanını yaptığımız, Kazlıçeşme – Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon projesidir. Raylı sistemlerimizin tamamlanmasıyla yakıt, karbon emisyonu ve zaman gibi çevreyi doğrudan etkileyen hususlarda büyük ekonomik kazançlar sağlayacağız. Fatih Belediyesi’nin de aktif olarak içerisinde yer alacağı projemizin İstanbul’umuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

keyboard_arrow_up