MİLLİYET – Fatih’in AK Parti Belediye Başkan Adayı Turan iddialı: İstanbul’a yılda 20 milyon turist

Abdullah KARAKUŞ

30.03.2019

Ergün Turan’la Sultanahmet, Ayasofya ve yeraltı sarnıçları gibi İstanbul’un tarihi değerlerinin bulunduğu Fatih’i dolaştık ve projelerini konuştuk. Eski TOKİ Başkanı olan ve görev süresince 250 bini aşkın ev yapan Turan’ın yeni hedefi İstanbul’a yılda 20 milyon turist çekmek…

Ergün Turan. Eski TOKİ Başkanı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun yıllar birlikte çalıştığı bürokratlardan biriydi.

Dar gelirliye yönelik görevde kaldığı süre boyunca 250 bin dolayında ev yaptı. Turan, TOKİ Başkanı iken Ankara’da 2+1 evde kirada oturmasıyla dikkati çekmişti. Şimdi İstanbul’un merkezindeki en gözde ilçelerinden biri olan Fatih’in AK Parti Belediye Başkan adayı.

Ergün ile Sultanahmet, Ayasofya ve yeraltı sarnıçları gibi tarihi yerlerin olduğu Fatih’te dolaştık ve projelerini konuştuk. Turan yılda İstanbul’a 20 milyon turist hedefine kısa sürede ulaşabileceklerini kaydetti.

İstanbul’un turizmi denince yüzde 90’ının Fatih demek olduğunu belirten Turan, “İstanbul’a 13,5 milyon turist geldi. 13,5 milyon turistten buraya uğramadan gideni yok. Biz bu hedefi çok küçük görüyoruz, sektörle de görüşüyoruz. Bu rakamın çok kısa zamanda 20 milyona ulaşacağı kanaatindeyim. Biz de alt yapımızı ona göre oluşturuyoruz” dedi.

Dev otopark

Fatih’in sorunlarından biri otopark sorunu. Turan, bu sorunu çözmek için de neler yapacağını şöyle anlattı: 

“Sokaklar dar özellikle tarihi bölgelerde. Çünkü her tarafı tarih kokan bir yer, istediğiniz her şeyi yapamazsınız. Ama yaşamın olduğu bölgelerde, yine turizm bölgesi de dahil olmak üzere bu dönem 10 bin araçlık otopark planlaması yapıyoruz. İnşallah 250-300 metre mesafede otoparklara ulaşacaklar. Şehirde yaşayanlar, mukim olanlar otoparklardan düşük ücretle faydalanacaklar. Şehre dışarıdan gelenler daha yüksek ücret ödeyecekler otoparklar için.”

Fatih’te yaşayan gençlerin ve ailelerin yaşamlarını kolaylaştırmak için de birçok çalışma yapacaklarını vurgulayan Turan, bu konudaki projelerini de şöyle anlatıyor: 

“Sportif tesisler, kadınların faydalanacağı bir takım merkezler konusunda çok büyük çaplı adımlar atıyoruz. Bir iddiamız var, burayı 39 ilçede gençlerin spora ve sportif faaliyetlere en rahat ulaşacakları ilçelerden biri haline çevireceğiz. 17 yaş altı bütün gençlerin farklı branşlarda sporlara ulaşabileceği bir yerden bahsediyorum. 1910’lara, 1920’lere dayanan spor kulüpleri var burada. Yani Türkiye’ye yüz yıldır futbolcu yetiştiren, çok önemli sporcular yetiştiren kulüpler var. Onlar üzerinden gençlere mutlaka ulaşacağız.”

Sinan’ın eserlerine rota

Turan’ın tarihi yarımadada turizmi geliştirmek için özel çalışmaları da var. Turan, “Turizm buranın belkemiği. Buradaki ayağa kalkış, bütün Türkiye’deki turizmin, ticaretin canlanmasına sebep olacak. İstanbul’a 13.5 milyon turist geldi. 2.6 gün turistin burada geceleme ortalaması, bunu mutlaka artırmamız lazım, bir de turizmin niteliğini artırmamız lazım. Yani burada Sinan’ın bir sürü eseri var ama daha henüz Sinan’ın eserlerini gezecek bir rota yok. İnsanlar haritayı ellerine aldıklarında rotayı bilecekler. Sinan’ın bütün eserlerini gezebilecek bir rota oluşmalı, gittiği yerlerde de onların mutlaka dokümanları olmalı. İnşallah bunu başaracağız, böyle yeni rotalar, yeni hikâyeler yazacağız. Dolayısıyla Fatih’i, geçmişte olduğu gibi kültürün, sanatın ve bilimsel gelişmelerin, bilimin konuşulduğu bir merkez haline çevirmek istiyoruz. Fatih’in birkaç yıl içerisinde, İstanbul’da ve dünya ölçeğinde, üç yüz altmış beş gün bakıldığında takvimi olan, kültürel, sanatsal faaliyetlerin olduğu, dünyanın her yerinden kültür sanat adamlarının, bilim adamlarının girip çıktığı bir semt haline gelmesini istiyoruz” diyor.

Düşük faizli kredi

İstanbul deprem bölgesi. Fatih’te evler eski. Turan, evlerin yenilenmesi ile ilgili olarak da şu mesajları veriyor: 

“Otopark sorununu çözdükten sonra insanların kendi evlerini yenileyeceği kanaatindeyiz. Evlerini yenilemek için para oluşturamayan vatandaşlara kredilendirme konusunda desteğimiz olacaktır birtakım fonlardan. Dolayısıyla biz devlet eliyle değil ama sorunları çözerek, vatandaşın kendi evlerini yenilemesi eliyle bir değişim yapacağız. Parası olmayanlara da bir şekilde kredi imkânı, düşük faizli kredi imkânı sağlayacak bir model üzerinde çalışıyoruz. İnsanları teşvik edici olacağız. İnsanlar kendi evlerini yenilesinler diye belli muafiyetler tanıyacağız.”