İstanbul Gravürleri Sergisi Ziyaret

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Kadırga Sanat Galerileri’ni ziyaret ederek, 61 eserden oluşan ‘İstanbul Gravürleri’ sergisini gezdi.

Başkan M. Ergün Turan, Fatih’in sosyal hayatına yeni bir soluk getiren Kadırga Sanat Galerileri’ni ziyaret etti. Galeri Kalem Güzeli koleksiyonundan derlenen 61 eserlik ‘İstanbul Gravürleri’ sergisi 11 Ocak’a kadar sergilenmeye devam edecek.

İstanbul Gravürleri Sergisi

Sergi; sanatseverlere kadim İstanbul’un toplumsal yaşamı, gelenek görenekleri ve kültürel değerleri hakkında ipuçları veriyor. Kadırga Sanat Galerileri’nin ‘Şeker Ahmet Paşa’ salonunun açılış sergisi olan ‘İstanbul Gravürleri’ sergisinde toplam 61 eser bulunuyor. İstanbul’un çeşitli semtlerinden oluşan gravürler arasında Philippe François Baron de Gudenus’a ait, bakır baskı tekniğinde, sonradan elle renklendirilmiş, 6 adet gravürden oluşan ‘Gudenus Panaroması’ da yer alıyor. Panoramanın ilk bölümü Galata’dan Haliç kıyıları, ikinci bölümü Üsküdar, Dolmabahçe ve Tophane, üçüncü bölümü ise Eyüp, Tersane ve Kasımpaşa kıyıları ve çevresini göstererek Üsküdar’dan Eyüp’e kadar geniş bir İstanbul panoraması sunuyor.

keyboard_arrow_up