Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fatih Merkez Kütüphanesi’nde Gençlerle Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fatih Merkez Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya gelerek hem deneyimlerini paylaştı hem de sorularını yanıtladı.

Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe çok sayıda genç katıldı. Turan, burada yaptığı açılış konuşmasında, Fatih Belediyesinin her zaman bilgiye önem verdiğini, inşa ettiği yeni kütüphanelerle gençler için bilgiye açılan bir kapı olduğunu söyledi. İbrahim Kalın’ın, sahip olduğu bilgi ve tecrübelerle etkinlik için önemli bir misafir olduğunu belirten Turan, programı şereflendirdiği için kendisine teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İslam medeniyetinin ve Anadolu irfanının tarihsel önemini vurgulayarak gençlere tavsiyelerde bulundu. İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına değinen Kalın, “Mescid-i Aksa’da yaşanan hadiseleri de şiddetle kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Mescidi Aksa’nın ve Kudüs’ün Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi kırmızı çizgimiz olduğunun altını çizmek istiyorum” diye konuştu. Kalın, modern dönemle birlikte doğru ve iyi yaşamla ilgili birtakım kafa karışıklıkları olduğunu belirterek, “Bizi nesneden ayıran varlığımızın farkında olmamızdır. İyi yaşam şansımız var. Bunun farkında ve şuurunda olmamız gerekiyor. İyi yaşam sadece maddi değil, maddi ihtiyaçlar da önemli tabii ki ama insanın daha ötesine ihtiyaç var. Eşrefi mahlukat olduğuna inanıyorsa insan akıl ve erdemle ortak bir yaşam biçimi kurmaya çalışmalı” dedi.

KENDİNİZİ İYİ YETİŞTİRİN

Gençlere farklı alanlarda değişik bilgileri kendilerine katmaları tavsiyesinde bulunan Sayın Kalın; “Küreselleşen dünyada evrensel bir dille konuşacaksınız. Bunu ancak farklı birikimleri bünyenize katarak yapabilirsiniz. Bir kişinin yetkinlik düzeyine ulaşması bizim kültürümüzün de bir parçasıdır. İbn-i Sina tıbbın yanında mantık, felsefe, metafizik ilmine de hakimdir. Bunları çelişki değil bir bütün olarak görmüşlerdir. Kendinizi interdisipliner bir bakış açısıyla kendinizi geliştirin” dedi.

HIRS YAPMAYIN

Ülkemizde gençlerimiz için muazzam imkanlar olduğunu ve son 20 yılda çok önemli mesafeler kat edildiğini belirten İbrahim Kalın, “Bu imkanlardan sonuna kadar faydalanın. Azmedin ama hırs yapmayın. Hırs sizi tüketir ancak azim adım adım hedefinize götürür. Ayaklarınızın nereye bastığını iyi bilin” dedi.

Program İbrahimin Kalın’ın gençlerden gelen soruları yanıtlamasının ardından sona erdi.

keyboard_arrow_up