Cam Küp Sanat Galerisi İbnülemin Mahmud Kemal İnal Sergisi İle Kapılarını Açtı

Fatih Belediyesi’nin yeni sergi salonu ‘Fatih Cam Küp Sanat Galerisi’, Sayın Bilal Erdoğan ve kıymetli misafirlerin katılımıyla hizmete açıldı.

Fatih Belediyesi’nin yeni sergi salonu ‘Fatih Cam Küp Sanat Galerisi’, İbnülemin Mahmud Kemal İnal’ın doğumunun 150. yıldönümüne özel anlamlı bir sergiyle sanatseverlerle buluştu. Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Sayın Bilal Erdoğan’ın yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, AK Parti Fatih İlçe Başkanı Orhan Narin ve MHP Fatih İlçe Başkanı Mehmet Celep ile sanatseverler katıldı.

Sergiyle ilgili bilgi veren Başkan Turan, “Devlet bürokrasisi içinde önemli görevlerde bulunan ve seksen altı yıllık ömrünü; öğrenmeye, öğretmeye, ilme ve memlekete hizmete adayan tarih ve biyografi yazarı İbnülemin Mahmud Kemal İnal’ı doğumunun 150. yılında İstanbul Üniversitesi ve Fatih Belediyesi iş birliği ile düzenlenen sergimiz ile anıyoruz. Ayrıca Fatih’in kültür ve sanat hayatına önemli katkılar sunacağına inandığımız Cam Küp Sanat Galerimizi de hizmete açıyoruz. Emekliliğinin ardından Osmanlı’nın son dönemine ışık tutan biyografi türünde önemli eserler veren ve 1957 yılında hayatını kaybeden İbnülemin Mahmut Kemal İnal, vefatından önce yazma eserlerden oluşan kütüphanesini ve zengin hat koleksiyonunu İstanbul Üniversitesi’ne bağışlamıştı. O tarihten beri İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde muhafaza edilen İbnülemin Koleksiyonunu, ilk kez bir seçki ile izleyicinin ilgisine sunduk. Tüm sanatseverlerimizi dergimize davet ediyorum” dedi.
Fatih Belediyesi’nin hizmet binasında yeni hizmete açılan Fatih Merkez Kütüphanesi ile birlikte faaliyete geçen Fatih Cam Küp Sanat Galerisi’nin ilk etkinliği olan İbnülemin Mahmud Kemal İnal sergisinin danışmalığını İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk ve Dr. Ali Rıza Özcan üstlenirken küratörlüğünü ise Osman Özsoy yaptı.
Sergide İbnülemin hat koleksiyonun en nadide 33 parçası yer alıyor. Şeyh Hamdullah (1436-1520), Hafız Vahdetî (1832-1896), Mahmud Celâleddîn (1749-1830), Mehmed Es’ad Yesârî (ö. 1798), Necmeddîn Okyay (1883-1976) gibi önemli hattatların hat şaheserlerinin yanı sıra İbnülnülemin’in kitaplarının el yazması nüshaları ve kişisel eşyaları yer alıyor. İbnülemin Mahmud Kemal İnal’in hayatı fotoğraflarla kronolojik şekilde anlatılırken, ziyaretçiler İnal’ın hayatının anlatıldığı belgeseli de izleyebiliyor.
Sergi; 29 Temmuz tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

keyboard_arrow_up