Başkan Turan Türk Demiryolu Zirvesi’ne Katıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın vizyonu doğrultusunda sektör paydaşlarının karşılıklı bilgi alışverişi ve ilişki ağlarının geliştirilmesine katkı sağlamak üzere düzenlenen ve 4 gün sürecek olan Türk Demiryolu Zirvesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın katıldığı açılış oturumuyla başladı.

Yerli ve yabancı binlerce katılımcıyla 21 – 24 Ekim tarihlerinde Sirkeci Garı’nda gerçekleşecek olan Türk Demiryolu Zirvesi, bugünkü açılış oturumuyla başladı. Başkan Turan zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, “Doğu ve Batı sentezini bünyesinde bir araya getiren Sirkeci Garı İstanbul’un ve Fatih’in siluetine eşsiz bir değer katmaktadır. Demiryolunun geçtiği her yerde sadece ticari ve ekonomik değil, sosyal ve kültürel etkiler de yaşanmaktadır. Bizler yerel yönetimler olarak demiryolu ulaşımına farklı bir soluk getirecek projelerde üzerimize düşenleri yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Programda yaptığı konuşmada Türkiye’nin demiryolu reformunu başlattıklarını ve bu sürecin fiziki bir büyümeyi de gerektireceğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, Sirkeci Garı’nın İstanbul ve Türkiye için öneminden bahsederek, şu ifadeleri kullandı: “Sirkeci Garı’nda inşallah çok güzel işler yapıp, burayı hayata, İstanbullulara ve Fatihlilere kazandıracağız. Bugün bu Demiryolu Zirvesi’ni Sirkeci Garı’nda yapmamızın önemli bir gereği vardı. Sirkeci Garı’nın İstanbul için verdiği hizmetleri hatırlamak gerekiyor. O yüzden burası tarihine, kültürüne yakışır biçimde vatandaşımızın kullanımına açılacak. Bugün itibarıyla burada, 4 gün boyunca, demir yolu vizyonumuzu anlatan çok güzel bir program gerçekleştireceğiz.”

Konuşmanın ardından demir yollarında yaşanan tarihsel gelişmeyi göstermek adına kara tren uğurlanırken, yüksek hızlı tren karşılandı.

keyboard_arrow_up