Başkan Turan Karasurları Millet Bahçesi’nde İncelemelerde Bulundu

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Fatih’i cazibe merkezi haline getirecek projelerden biri olan Karasurları Millet Bahçesi’nde proje ortağı TOKİ yetkilileriyle birlikte inceleme ve değerlendirmelerde bulundu.

Fatih Belediyesi’nin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) iş birliği ile hayata geçireceği Karasurları Millet Bahçesi ile Fatih ve İstanbul, birçok sosyal donatı alanların yer aldığı, tarihi ve yemyeşil bir alana kavuşacak. Geçtiğimiz günlerde moloz kaldırma çalışmalarının yapıldığı alanda Başkan M. Ergün ve Turan TOKİ yetkilileri incelemelerde bulunduktan sonra proje üzerinde değerlendirmeler yaptılar.

Dünya kültür mirası listesinde yer alan Fatih Kara Surları ve çevresinin tarihi ve kültürel kimliğinin ön plana çıkarılması amacıyla hayata geçirilen millet bahçesiyle; Fatih’in sosyal donatı ve park ihtiyacının karşılanması, rekreasyon alanları ile birlikte bir cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Karasurları Millet Bahçesi’nde; çocuk köyü ve çocuk oyun alanları, kadın el emeği pazarı, spor etkinlik ve piknik alanları ile çocuk kütüphanesinin yanı sıra tıbbi ve aromatik bitki bahçeleri de yer alacak. Ayrıca 3,5 kilometre bisiklet, 4 kilometre yaya yolu bulunacak olan projede ağaçlar belli bir aralıkta dikilerek kara surlarının görünürlüğü ön plana çıkarılacak.

keyboard_arrow_up