AKŞAM – Cerrahpaşa’ya Tarihi Dönüşüm Projesi

AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan, Cerrahpaşa yerleşkesinin yeniden yapılandırılacağını ve bu aşamada arkeolojik taramanın da planlandığını söyledi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eski başkanı da olan AK Parti Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan, İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında yapılan protokoller çerçevesinde yerleşkelerde bulunan, eski, onarıma muhtaç bina ve alanların yenileneceğini belirterek, “Böylelikle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesi modern ve ferah bir yapıya kavuşacak” ifadelerini kullandı.

ARKEOLOGLAR İŞBAŞINDA  

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesi yerleşkesinin yeniden yapılandırmasıyla modern bir görünüme kavuşacağını ifade eden Turan, 12 Mart tarihinde arkeolojik tarama çalışmaları için ihale yapılacağını ve yapılandırma çalışmalarının başlayacağını ifade etti.  Söz konusu çalışmaların büyük bir titizlikle gerçekleştirileceğine dikkati çekerek, “Cerrahpaşa arazisinde ilk etapta arkeolojik tarama ve araştırma kazıları yapılacak. Ardından inşaat ve hafriyat çalışmalarına başlayacak” diye konuştu. Turan, söz konusu kazı çalışmasının TOKİ tarafından ihale edileceğini belirterek çalışmanın toplamda 1 milyon 300 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATIYORUZ 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla tarihsel değerleri koruyarak gelecek nesillere kazandırmaya çalıştırdıklarının altını çizen Turan, “Gelenekle gelecek arasında köprü oluşturup; tarihsel değerlerimizi ve kültürümüzü yaşatıyoruz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinde yapılacak yapılandırma çalışmalarında da sembol olan tarihsel binalarımızı muhafaza edip geleceğe aktaracağız” açıklamasında bulundu.

Yerleşkesi her alanda yenilenecek  

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkesinin ve hastanesinin yeniden yapılandırmasını çok boyutlu olarak tasarlandığını belirten Turan, “TOKİ tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri yerleşkesinde toplam 356 bin metrekarelik alanda yenileme yapacak. Yenileme çalışmaları hastane ve sosyal donatılardan oluşacak. İçerisinde restoran, kütüphane, müze, misafirhane/otel, yuva-kreş gibi sosyal donatı alanları da olacak” diye konuştu.

Yarısı tek yarısı iki kişilik odalar 

Turan, “Toplam 550 odanın olacağı hastane projesinde, her oda 2 kişilik altyapıyla tasarlandı. Hastane içerisinde %50 oda 2 kişilik %50 oda tek kişilik olacak. Hastane 750 yatak kapasiteli olacak. Ayrıca maksimum 1100 yatak kapasitesine çıkabilecektir” dedi.  Turan, “Hastanere 44 adet ameliyat salonu yer alacak” ifadelerini kullandı.